Pozor: Ověřte si prosím zde publikované informace také z jiných zdrojů. Vzhledem k datu článku je možné, že již nejsou platné.

Bankovní půjčky – výhodné a bezpečné

17. ledna 2014

Pokud přemýšlíme o půjčce, měly by naše první úvahy směřovat k bankovním půjčkám. Obecně se dá říci, že půjčky od bank jsou bezpečnější a levnější než půjčky od nebankovních firem nebo soukromých osob. Jaké jsou typy bankovních půjček a kdo o ně může žádat?

Bankovní půjčky ve zkratce:

  • Pro žadatele s čistým registrem a doložitelným příjmem
  • Účelové i neúčelové úvěry
  • Úvěry většinou nad 30000 Kč
  • Půjčka nižších částek spíše ve formě kreditní karty nebo kontokorentu

Příjem a čisté registry

Bankovní půjčky jsou vhodné pro žadatele, kteří mají trvalý doložitelný příjem a mají tzv. čisté registry dlužníků - to znamená, že v minulosti neměli problémy se splácením jiných půjček nebo dluhů. Abychom získali půjčku od banky, nemusíme mít nijak závratný příjem.Některým bankám stačí pro přidělení běžné půjčky, abyste měli několik tisíc korun čistého a úvěr Vám přidělí. Výše příjmu má pak vliv na velikost úvěru; žádáte-li s nízkým příjmem o statisícové částky, budete pravděpodobně potřebovat spolužadatele nebo ručitele.

Spotřebitelský úvěr

Správný název pro klasickou "půjčku na cokoliv" ve výši několika desítek až stovek tisíc korun je "spotřebitelský úvěr". Ten poskytuje prakticky každá banka (například Česká spořitelna, GE Money Bank). Výhodou je univerzánost (peníze můžete použít na nákup auta, vybavení domácnosti, zaplacení dovolené - prostě na cokoliv) a poměrně příznivá úroková sazba.

Kreditní karty

Kreditní karta Vám nabízí možnost využívat až několik desítek tisíc korun měsíčně pro Vaše nakupování, aniž byste se museli starat, kolik aktuálně máte na účtu. Většina bankovních kreditních karet pak nabízí tzv. bezúročné období - to znamená, že když načerpané peníze převedete na kreditní kartu v rámci tohoto období - obvykle je to něco kolem 50 dnů - nebudete z půjčených peněz platit žádné úroky. Máte tak půjčku prakticky zadarmo (musíte započítat roční nebo měsíční poplatky za vedení karty apod.) Pokud peníze včas na kreditní účet nepřevedete, z půjčené částky se stane půjčka úročená poměrně vysokým úrokem. S kreditní kartou je proto nutno zacházet velmi opatrně.

Hypotéční úvěry, Americké hypotéky

K dalším bankovním produktům patří hypotéční úvěry a tzv. americké hypotéky. Na rozdíl od běžné hypotéky - tedy půjčky na bydlení se zástavou dané nemovitosti, je u americké hypotéky možné použít peníze na cokoliv. Můžete tedy dát bance do zástavy svůj dům, byt, chatu či pozemek a získat tak poměrně výhodnou půjčku, kterou můžete využít na cokoliv. Splatnost bývá u americké hypotéky - podobně jako u té "normální" - až 10 nebo 20 let.
Náš tip: Podrobné informace o výhodné a spolehlivé bankovní půjčce se dočtete například na tomto portálu.