Pozor: Ověřte si prosím zde publikované informace také z jiných zdrojů. Vzhledem k datu článku je možné, že již nejsou platné.

Co dělat při ztrátě občanského průkazu

10. dubna 2014

Ztracený nebo odcizený občanský průkaz je nepříjemnou záležitostí, kterou je rozumné ihned řešit. Může být totiž zneužit. Co při ztrátě nebo krádeži dokladů dělat?

Ztrátu ihned ohlaste

Pokud občanský průkaz ztratíte, tuto skutečnost nahlaste na úřadu obce s rozšířenou působností, pokud možno v místě vašeho bydliště. Bude vám vydáno potvrzení o ztrátě a musíte si vyřídit průkaz nový. V případě odcizení je rozumné tuto záležitost oznámit na Policii ČR, která průkaz bude evidovat jako odcizený, sepíše protokol a vystaví potvrzení pro úřad.Žádost o nový občanský průkaz

Po nahlášení ztráty zažádejte rovnou o vydání nové občanky. K identifikaci potřebujete nějaký jiný osobní doklad nebo rodný list. Zaplatíte také správní poplatek, který se hradí v pokladně úřadu obce s rozšířenou působností. Než získáte novou občanku, může vám být vyhotoven dočasný průkaz s platností 1 měsíc. O tento doklad zažádáte na úřadě obce s rozšířenou působností v místě trvalého bydliště. K jeho vydání potřebujete dvě fotografie a také zaplatit správní poplatek.

Pozor na pokuty

Osoba, která se prokáže ukradenou nebo ztracenou občankou, může dostat pokutu až 15 000 Kč. O nový občanský průkaz musíte zažádat nejpozději do 15 dnů od chvíle, kdy jste jej ztratili, nebo vám byl odcizen. Při nedodržení této lhůty vám hrozí pokuta ve správním řízení až do výše 10 000 Kč.


Zaujal vás tento web? Doporučujeme navštívit také stránky Univerzální-Půjčka.cz, kde naleznete mnohé další zajímavé a užitečné informace nejen o půjčkách.