Pozor: Ověřte si prosím zde publikované informace také z jiných zdrojů. Vzhledem k datu článku je možné, že již nejsou platné.

K čemu slouží (měl by sloužit) spořící účet

15. září 2014

Proč nechávat finanční prostředky ležet bez zhodnocení na běžném účtu? Většina bank nabízí spořící účet, který je jednou z možností zhodnocení peněz.

Kde si spořící účet založit?

Spořící účet se zakládá buď zvlášť, nebo jako doplněk k běžnému účtu u banky. Výhodou jsou nulové poplatky za jeho vedení, zhodnocení vložených prostředků a vysoká likvidita. Vklad je ze zákona 100% pojištěn, takže se o své peníze nemusíte bát.Jaká je výše úrokové sazby

Spořící účet se zakládá na dobu neurčitou. Výše úroků se u jednotlivých bank liší. Dosáhnout ale může okolo 2% p.a. Úroková sazba se odvíjí i od výše zůstatku a od délky výpovědní lhůty.

Dva typy spořících účtů

U spořících účtů lze vybírat ze dvou variant. První je bez výpovědní lhůty, což znamená, že své peníze máte kdykoliv k dispozici. Druhá varianta zahrnuje výpovědní lhůtu. S tou přicházejí i sankce za případný předčasný výběr. Délka výpovědní lhůty může být různá, několik dní i měsíců. Dobře si rozmyslete, která varianta vašim účelům vyhovuje více.

Jaké má spořící účet mínusy?

Některé banky mají stanovenu jako podmínku zřízení spořícího účtu vedení běžného účtu. Nevýhodná může být výpovědní lhůta. Zhodnocení peněz nemusí být dostatečné vzhledem k inflaci.

K čemu je spořící účet vhodný

Na spořící účet si vkládejte peníze jako rezervu, kterou akutně nepotřebujete, ale kterou můžete čerpat v případě nenadálých událostí. Hodí se pro finance, které plánujete použít v horizontu jednoho roku. Pro delší spoření se tento účet nehodí, v tomto případě se spíše poohlédněte po lépe úročeném finančním produktu, aby výnos pokryl inflaci.

Další finanční produkty

Informace o dalších finančních produktech naleznete na internetových stránkách Crediat.cz - přehledně, jasně a srozumitelně.