Ušetřete až čtvrtinu svého příjmu. Jak na to?

10. dubna 2019

Zoufáte si, že ze svého příjmu neušetříte ani korunu, ale rádi byste měli nějakou finanční rezervu na nečekané, ale i plánované výdaje? Pak pro vás máme tipy, jak ušetřit až čtvrtinu svého příjmu! Jak na to?Mějte své výdaje pod kontrolou

Udělejte si jako první přehled svých příjmů a výdajů. Do levého sloupce si napište všechny své příjmy, do pravého sloupce výdaje na domácnost, pojištění, jídlo, oblečení a další věci. Ideální stav nastává, pokud příjmy převyšují výdaje. To, co vám zbude, si hned odložte na spořicí účet. Pokud jsou příjmy a výdaje vyrovnané, zkuste ušetřit na zbytečnostech, například za restaurace, kino nebo benzín a nakupujte pouze podle seznamu. Nepotřebný majetek zkuste prodat a větší byt vyměňte za menší, abyste platili nižší nájem.

Odložte si volné finanční prostředky

Odborníci radí, abychom si odkládali 25 procent stranou. Těchto 25 procent si dále rozdělte a z 10 procent vytvářejte rezervu na stáří a z 15 procent rezervu na všechno ostatní. Jestliže není ve vašich silách odkládat si tolik peněz, zkuste se znovu zamyslet nad svými výdaji a odkládejte si alespoň pár stovek každý měsíc na nenadálé výdaje. Nastavte si trvalý příkaz, prostřednictvím kterého budete odesílat část výplaty na spořicí účet.

Vytvořte si 4 druhy rezerv

Ušetřené peníze rozdělte na čtyři hromádky a z každé vytvářejte jinou rezervu. Pro neplánované výdaje naspořte trojnásobek až šestinásobek nutných měsíčních výdajů. Nezapomeňte ani na krátkodobou rezervu na dovolenou či velké vánoční nákupy, na kterou spoříte v horizontu jednoho roku. Důležitá je také střednědobá rezerva pro větší výdaje, která vám bude sloužit na nákup automobilu, rekonstrukci nemovitosti nebo mimořádnou splátku hypotéky. V neposlední řadě vytvářejte dlouhodobou rezervu na stáří či startovné do života vašich dětí.